SM-liiga >> Play-Off ja karsinnat

Karsintatiedote 2023-2024

 

 

Kausi 2022-2023 jatkuu mestaruussarjojen finaaleilla ja karsinnoilla 6.5.2023. Pelit pelataan  paremmin menestyneen kotiluolissa. Peleissä käytetään kisailunettiä, alla mallit pelimuodoista. Muistakaa lukea tiedotteiden lisäksi liigan siirtosäännöt ja tarkistaa kenellä on oikeus pelata

Mestaruussarja semifinaalit ja karsinnat  Päivitetty 23.4.2023

Miesten 2-divisioonan suurien tasoerojen vuoksi SM-liigaan perustetaan kaudelle 2023-24 neljään lohkoon jaettu 32 joukkueen 2-divisioona, jonka seurauksena perustetaan myös 3-divisioona. 

Uuden 2-divisioonan lohkot muodostetaan 1-divisioonan karsinnoissa hävinneiden (18) joukkueiden lisäksi nykyisen 2-divisioonan joukkuekeskiarvoltaan parhaista (14) joukkeista.

Lohkot pyritään järjestämään matkustamisen minimoimisen periaatteella, poikkeuksena saman kerhon joukkueet (Himanka DC ja Lappeenranta DT), jotka sijoitetaan eri lohkoihin. 2-divisioonapaikkaa ei ole pakko ottaa vastaan, vaan joukkue voi jatkaa seuraavalla kaudella 3-divisioonassa, jolloin luovutettua paikkaa tarjotaan joukkuekeskiarvojonossa seuraavalle.

Uuden 2 divisioonan joukkueet 

Arctic Circle DC   Imatra Street Cafe Darts    Perämeri DC
Casablanca    Kanali Nual    PoolDarts 
Dalton's Darts    Kasin Tikka    Päkki Darts 
DC Osman Viikingit    Kempele DC    Ressu DC 
DC Seven Badgers    Keski-Suomi Darts    Richard's Dart 
Haku-Tikka    Kontulan TK    Salo Darts 
Hertas DT Vantaa    Kukon Tikka    Samuli Blues 
Himanka DC 1   Lappeenranta DT 1   Satatikka 
Himanka DC 2   Lappeenranta DT 2   Tridentti 
Hot Rod DC    Metso DC    Tuira DC
Höveli DC    Paratiisi Darts Club     
         
Varalla:         
Kotka        
Elevis DC        
Terävät        

1 divisioonan karsinnat

Keskiarvot 1 divisioonan karsintoihin

 

Miesten Play Off   Pöytäkirja 501/7/17

Miesten mestaruussarja karsinta osa 1  Pöytäkirja 501/5/17

Miesten mestaruussarja karsinta osa 2  Pöytäkirja 501/7/17

Naisten Play Off   Pöytäkirja 501/7/9

Naisten mestaruussarja karsinta osa 1 Pöytäkirja 501/5/9

Naisten mestaruussarja karsinta osa 2 Pöytäkirjan 501/7/9

Miesten 1 divisioona karsinta Pöytäkirja 501/5

 

Kausi 2021-2022

Pöytäkirjat Play Off ja karsinta pöytäkirjat

Play Off ja mestaruussarja karsinta tulokset: Tulokset

I divisioonan karsintojen tulokset:Karsinta tulokset

Sm liigan Play-Off ja mestaruussarja karsinnat,pelataan kaksi päiväisenä 7.-8.5.2022 Hankasalmella. Pelit alkaa lauantaina 11.30 ja sunnuntaina 10.30. Muistakaa lukea siirtosäännöt ja karsintatiedote. 

Mitaleista toukokuussa pelaavat miehissä Ressu DC 1, Samuli Blues 1, Keski-Suomi Darts 1 ja Kukon Tikka 1 ja naisissa Himanka DC, Sörkan tikka, Päkki Darts Lyylit ja Samuli Blues. 

Mestaruussarja paikasta taistelevat toukokuussa mestaruussarjan heikkoimmat miehissä Päkki Darts 1, Grönan DC ja ykkössarjan parhaimmat: Arctic Circle DC 1, Siutti Darts, Richard's Dart 1 ja Bee DC 1 ja naisissa mestaruussarjan heikkoimmat:  Bee DC 1, DC Osman Viikingit luovutti ja ykkössarjan parhaimmat: Hot Rod DC 1, Proffan Tikka ja Ressu DC Bee DC 2 luovutti

 

Ohjelma: SM liiga Play-Off ja karsinnat

Miesten Play Off Pöytäkirja 501/7/17:

Ressu DC 1 - Kukon Tikka 1

Samuli Blues 1 - Keski-Suomi Darts 1

Pöytäkirja tyhjä 

Miesten Karsinta Pöytäkirja 501/5/17:   

Arctic Circle DC 1 Bee DC 1

Richard's Dart 1 - Siutti Darts

Pöytäkirja tyhjä

Naisten Play Off Pöytäkirja 501/7/9:     

Himanka DC - Samuli Blues

Sörkan tikka - Päkki Darts Lyylit

Pöytäkirja tyhjä

Naisten karsinta osa 1 Pöytäkirja 501/5/9:

Hot Rod DC 1 - Ressu DC

Bee DC 2 luovutti - Proffan Tikka 

karsinta osa2 pelataan Play Off pöytäkirjan 501/7/9 mukaisesti

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 divisioona karsinnat pelataan 1 divisioona joukkueiden kotipeli paikoissa kuudessa eri lohkossa. Pelit pelataan yhdellä taululla. Lohkot on jaettu keskiarvojen mukaan. 

Karsinnoissa ovat mukana ykkösdivisioonan heikkoimmat: Keski-Suomi Darts 2, Tömärin Tikka, Wallriver DC 1, Hertas DT Vantaa, Päkki Darts 2 ja Proffan Tikka sekä kakkosdivisioonasta  lohkojen voittajat: Arctic Circle DC 2, Tuira DC 2, Team Assbest, Ressu DC 4, Oritikka 1,DC Osman Viikingit 2, Kasin Tikka 2, BMDC 1, Kontulan TK 1, Sörkan Tikka, Porvoon DK 1, Hanhi DC 2, Imatra Street Cafe Darts, DC Osman Viikingit 3, Satatikka ja lohko kakkosista keskiarvon perusteella Casablanca 2, PoolDarts 1 ja Steissin TK 1. 

Ohjelma: SM liiga Miesten 1 divisioona karsinnat 

Pöytäkirja tyhjä

SDL pidättää oikeuden muutoksiin