Ajankohtaista

Nordic Cup 2022
  •   Marjo Jussila
  •  24.05.2022 22:12

 
Nordic Cup 2022 alkaa huomenna keskiviikkona Ruotsin Malmössä.
 
Varsinaiset heitot alkavat torstaiaamuna paikallista aikaa klo 9:00.
Torstaina heitellään parit finaalivaiheeseen saakka ja iltapäivällä aloitetaan myös singelit.
 
SDL:n Facebook sivulla julkaistaan iltaisin kooste päivän tuloksista.
 
Tapahtuman seurantaan on Facebookissa avattu ryhmä https://fb.me/e/4ZtanWrJM , jonne päivitetään aktiivisemmin kisapäivien kulkua.
 
Pelejä ja tuloksia voi seurata myös:
Dartconnect:
Tapahtuman www-sivu:
 
Suomen Nordic Cup joukkue 2022
Naisten joukkue:
Kapteeni Sari Nikula
Kirsi Viinikainen
Kaisu Rekinen
Lottanoora Heinäharju
 
Miesten joukkue:
Kapteeni Marko Kantele
Paavo Myller
Jani Keskinarkaus
Teemu Harju
Jani Elijoki
Joonas Masalin
Jyri Ussa
Uki Takkinen
 
Johtoryhmä:
Maajoukkueen johtaja Marietta Kähärä
Veijo Viinikka
Teuvo Haverinen
 
Hieroja: Toni Ahonen
Tiedotus: Anna-Maija Räsänen
Joukkueen assistentti: Heli Kantele
 
Tsemppiä peleihin ja hyvää reissua koko Suomen ryhmälle !


Laitila Cup 2022 ja SM Darts seniorimestaruudet
  •   Tino Sarkamies- Uutela
  •  20.05.2022 00:00

20.5. - 22.5.2022
Laitilan Urheilutalo, Laitila

Kaikki tulokset tästä

Tilastot ja lohkokaaviot täältä

AS Pro lauantai (64 heittäjää)
1. Marko Kantele Samuli Blues                   
2. Pauli Finnilä Keski-Suomi Darts
3.-4. Jonas Masalin Proffan Tikka ja Veijo Viinikka Keski-Suomi Darts

NS Pro lauantai (22 heittäjää)
1. Kaisu Rekinen Sörkan Tikka           
2. Sari Nikula Himanka DC
3.-4. Iida Lanko ACDC ja Jenni Kahari Kanali Nual

SM Senioriitat (8 heittäjää)
1. Sari Nikula Himanka DC                                 
2. Anne Kreivi ACDC
3.-4. Marietta Kähärä Ohari DC ja Kaisu Rekinen Sörkan Tikka

SM Seniorit-50 (37 heittäjää)
1. Hannu Suominen DC Osman Viikingit
2. Veijo Viinikka Keski-Suomi Darts
3.-4. Rauno Lehtinen Dalton's Darts ja Teijo Kallio Kukon Tikka

AS Pro sunnuntai (35 heittäjää)
1. Veijo Viinikka Keski-Suomi Darts
2. Jonas Masalin Proffan Tikka
3.-4. Marko Kantele Samuli Blues ja Teemu Harju Kukon Tikka

NS Pro sunnuntai (10 heittäjää)
1. Kaisu Rekinen Sörkan Tikka
2. Sari Nikula Himanka DC
3.-4. Janika Englund Kukon Tikka ja Outi Leppänen Oritikka

NS B (17 heittäjää)
1. Anne Lahdensuo Casablanca
2. Tiia Lavikainen Sörkan Tikka
3.-4. Iida Lanko ACDC ja Janika Englund Kukon Tikka

AS B (60 heittäjää)
1. Rauno Lehtinen Dalton's Darts
2. Marko Englund DC Osman Viikingit
3.-4. Janis Mikelsons DC Osman Viikingit ja Juha Iloranta Höveli DC

Juniorit (6 heittäjää)
1. Niko Kanervo Skan-Tikka
2. Iida Lanko ACDC
3.-4. Joni Ålenius Bee DC ja Onni Pennanen Bee DC 

Kriketti AS (24 heittäjää)
1. Paavo Myller Samuli Blues
2. Jonas Masalin Proffan Tikka
3.-4. Marko Kantele Samuli Blues ja Teemu Harju Kukon Tikka

Kriketti NS (12 heittäjää)
1. Kaisu Rekinen Sörkan tikka
2. Tiia Lavikainen Sörkan tikka
3.-4. Anne Kreivi ACDC ja Iida Lanko ACDC

Naisten Parit (7 paria)
1. Sari Nikula Himanka DC/Sari Wallin Kukon Tikka
2. Kaisu Rekinen/Tiia Lavikainen Sörkan Tikka
3.-4. Lottanoora Heinäharju/Miia Kalliokoski Hot Rod DC ja Janika Englund Kukon Tikka/Jenni Kahari Kanali Nual

Avoimet Parit (21 paria)
1. Pekka Alanen Casablanca/Pauli Finnilä Keski-Suomi Darts
2. Paavo Myller Samuli Blues/Jonas Masalin Proffan Tikka
3.-4. Niko Kanervo Skan-Tikka/Aki Paavilainen Samuli Blues ja Teemu Harju Kukon Tikka/Heikki Hyvönen Samuli Blues


Viikkopisteet 2022
  •   Marjo Jussila
  •  18.05.2022 17:43

Kaikki viikkopisteet huhtikuuhun asti tulleet.

Lista löytyy TÄSTÄ


SM liigan 2022 voittajat
  •   Marjo Jussila
  •  08.05.2022 15:04

SM liigan voittajat vuosimallia 2022!!

Kultamitalistit:
Miehet Samuli Blues (Heikki Hyvönen, Aki Paavilainen, Paavo Myller, Marko Kantele, Ville Petäjämäki).
Naiset Himanka DC (Eija Haverinen, Tarja Salminen, Sari Nikula, joukkueessa heittivät myös Paula Honkala ja Tanja Viitajylhä).

Hopeiset mitalit:
Miehet Ressu DC (Petri Korte, Tatu Pehkonen, Asko Niskala, Vesa Nuutinen).
Naiset Sörkan tikka (Tiia Lavikainen, Kaisu Rekinen, Anu Ampiala.

Onnittelut!!

 Samuli Blues

 Himanka DC

 Ressu DC

 Sörkan Tikka
Kuvat SDL

Karsintojen puolella paikkansa mestaruussarjassa säilyttivät Grönan DC 9-4 voitolla Arctic Circle DC:sta sekä Päkki Darts 9-3 voitolla Richard's Dartista.

Naisten karsinnassa mestaruussarjaan nousivat Hot Rod DC (Mia Kalliokoski, Lottanoora Heinäharju, Milla Sainio) ja Proffan Tikka (Anu Rasmus, Sari Hongisto, Anne Jokinen).


SM liigan pronssiset mitalit on jaettu ja finalistit selvillä
  •   Tarja Käckman
  •  07.05.2022 19:16

Tiukan taistelun jälkeen tiensä miesten finaaliin selvittivät Ressu DC ja Samuli Blues.
 
Pronssiset mitalit saivat tänä vuonna Keski-Suomi Darts (Uki Takkinen, Pauli Finnilä, Pasi Hyttinen ja Veijo Viinikka) ja Kukon Tikka (Teemu Harju, Joonas Laine, Juha Koutonen, Jani Elijoki ja Joni Laine).
 
Naisten finaalissa huomenna heittävät Himanka DC ja Sörkan tikka.
 
Pronssiset mitalit saivat tänä vuonna Päkki Darts Lyylit (kuvassa Maria Pajala, Aliisa Sinisalo, Raili Kartano ja Tea Sorvamaa) ja Samuli Blues (Tiina Kopra, Maret Liiri, Eija Axelsson, Heli Kantele). Eija Axelsson puuttuu kuvasta.
 
Huomenna finaalin lisäksi karsitaan paikasta mestaruussarjaan, johon tiensä tämän päivän karsinnoista miehissä selvittivät Arctic Circle DC, vastassa Grönan DC ja Richard's Dart, jolla vastassa Päkki Darts, naisissa Proffan Tikkaa vastaan asettuu Bee DC.
 
Onnittelut mitalin saaneille hienosta kaudesta ja tsempit huomenna vielä taistoja jatkaville.
 
Tämän päivän kaikkien pelien pöytäkirjat Play Off ja karsinta pöytäkirjat
 
 Keski-Suomi Darts
 
 Kukon Tikka
 
 Päkki Darts
 
 Samuli Blues
Kuvat SDL ja Heli Kantele


SM liigan 1 divisioonan karsinnat heitetty ja voittajat selvillä
  •   Marjo Jussila
  •  07.05.2022 18:17

Paikkansa sarjassa säilyttivät

Hertas DT Vantaa (Antti Aronen, Kauko Saarinen, Jani Näslund, Ari Ilmanen)

Keski Suomi Darts (Timo Vertanen, , Aki Kohvakka, Timo Kautto, Janne Paananen)

Proffan Tikka (Mikael Nenonen, Jonas Masalin, Arto Lintula, kuvasta puuttuu Jorma Heikkinen)

Tömärin Tikka (Jari Siren,Markku Mäkinen, Tero Virtanen, Jarkko Komula)

Wallriver (Jani Lehtinen, Sami Himanka, Juha Huhta ja Jani Hannusaari)

 

Uutena 1-divisioonassa kauden aloittaa

DC Osman Viikingit (Hannu Suominen, Sami Mondolin, Mika Jortikka, Juha Leija, Ilkka Leija)

ONNITTELUT !!

Kuvat Ari Larikka, Kaaleppi Darts, Anne Lahdensuo, Kirsi Alanko, Esko Mäyrä, Hannu Suominen

Tulokset sarjataulukon muodossa Tulokset

Pläy Off ja karsinta pöytäkirjat SM liiga Play off ja karsinta pöytäkirjat


SM liigan Play Offit ja karsinnat
  •   Tarja Käckman
  •  07.05.2022 14:02

Play Offit ja karsinnat etenee vauhdilla. 

Naisten SM liiga finaalissa pelaavat huomenna Himanka DC - ja Sörkan tikka ja voimme onnitella Hot Rod DC:tä noususta naisten mestaruussarjaan ensi kaudeksi. 

Play Offien ja kaikkien karsintojen pöytäkirjat tallennetaan sitä mukaa kun saapuvat 

Play Off ja karsintapöytäkirjat

Play Off ja mestaruussarja karsintojen tulokset

Play Off ja mestaruussarja karsinnat

1 divisioonan karsintojen etenemistä voit seurata

1 divisioonan karsinnat


Unelmien liikuntapäivä 10.5.2022
  •   Tino Sarkamies- Uutela
  •  04.05.2022 21:58

Unelmien liikuntapäivä on vuosittain 10.5. järjestettävä kaikenlaisen liikkumisen kokeilu- ja pop-up päivä. Päivän tavoitteena on innostaa ihmisiä liikkumaan ja löytämään uusia tapoja liikkua. Unelmien liikuntapäivää koordinoi ja tapahtumasivustoa ylläpitää Suomen Olympiakomitea. Sitä ovat edistämässä lukuisat liikunta-, urheilu- ja terveysorganisaatiot.

Normaalisti päivä täyttyy avoimista harjoituksista, pihaleikeistä, metsäseikkailuista, kävelykokouksista, taukojumpista, pyörälenkeistä ja lajikokeiluista. Kuka tahansa voi järjestää iloisen liikkumisen tapahtuman ja olla mukana rakentamassa liikkumisen juhlapäivää. Tapahtumia ovat järjestäneet esim. kunnat, koulut ja päiväkodit, urheiluseurat, yhdistykset, työyhteisöt ja yksityishenkilöt ympäri maan.

Mikä on Unelmien liikuntapäivän historia?

Olympiakomitean koordinoima Unelmien liikuntapäivä on osa kansainvälistä WHO:n Move for Health -päivää. Unelmien liikuntapäivä järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2016.

Suomen Dartsliitto kannustaa kerhoja, piirejä sekä muita toimijoita osallistumaan tapahtumaan ja ilmoittamaan oman tapahtumansa mukaan Unelmien liikuntapäivään 10.5.2022!

Lisätietoja: Unelmien liikuntapäivä-sivusto


SM liiga Play Off ja karsinnat
  •   Tarja Käckman
  •  02.05.2022 21:00

SM liiga kauden loppu häämöttää. Viikonloppuna ratkaistaan mitalisijat ja karsitaan joukkueet mestaruussarjaan ja 1 divisioonaan. Valitettavasti naisten puolella DC Osman Viikingit ja Bee DC 2 ovat joutuneet luopumaan karsinnoista. 

Play Off ja karsinnat pähkinänkuoressa Play-off-ja-karsinnat

Siirtosäännöt löytyvät yleisistä SM liigan säännöistä SM liiga säännöt


SM Darts A-mestaruudet & Viikkopistefinaali
  •   Tino Sarkamies- Uutela
  •  22.04.2022 20:22

22-24.4.2022
Vesileppis, Leppävirta

Kisakoosteen löydät täältä!

Palkinnonmaksulomake löytyy täältä
Parikilpailuiden palkinnot maksetaan kerhojen tileille

Kaikki tulokset tästä!

SM AS 501 (128 heittäjää):                                      
Kokonaistulokset täältä!
1. Kim Viljanen (Ressu DC) (Finaalin tikkamäärät: 20, 22, 18, 27, 17, 12 ja 13)
2. Sami Kokkonen (Revontuli Darts) (Finaalin tikkamäärät: 20)
3-4. Marko Kantele (Samuli Blues) ja Vesa Nuutinen (Ressu DC)

SM NS 501 (41 heittäjää):
Kokonaistulokset täältä!
1. Kaisu Rekinen (Sörkan Tikka) (Finaalin tikkamäärät: 25, 24, 18, 29, 29 ja 24)
2. Sari Nikula (Himanka DC) (Finaalin tikkamäärät: 37, 33, 21, 27 ja 26
3-4.  Marika Juhola (Kukon Tikka) ja Tarja Salminen (Himanka DC)

SM AS KRI (74 heittäjää):
Kokonaistulokset täältä!
1. Marko Kantele (Samuli Blues)
2. Teemu Harju (Kukon Tikka)
3-4. Jari Ekonen (Oritikka) ja Johan Engström (Revontuli Darts)

SM NS KRI (30 heittäjää):
Kokonaistulokset täältä!
1. Kirsi Viinikainen (Revontuli Darts)
2. Kaisu Rekinen (Sörkan Tikka)
3-4. Lottanoora Heinäharju (Hot Rod DC) ja Sari Nikula (Himanka DC)

SM AP 501 (55 paria)
Kokonaistulokset täältä!
1. Veijo Viinikka / Uki Takkinen (Keski-Suomi Darts) (Finaalin tikkamäärät: 21, 14 ja 27)
2. Teemu Harju / Joonas Laine (Kukon Tikka)
3-4. Jarmo Björnholm / Jarkko Mähönen (Arctic Circle DC) ja Pauli Finnilä / Juuso Raittila (Keski-Suomi Darts)

SM NP 501 (16 paria):
Kokonaistulokset täältä!
1. Elina Alponen / Lottanoora Heinäharju (Hot Rod DC) (Finaalin tikkamäärät: 28, 29 ja 33)
2. Eija Haverinen / Paula Honkala (Himanka DC) (Finaalin tikkamäärät: 36)
3-4. Sari Nikula / Tarja Salminen (Himanka DC) ja Anne Lokkinen / Jennika Paananen (DC Tornado)

SM AP KRI (36 paria):
Kokonaistulokset täältä!
1. Asko Niskala / Kim Viljanen (Ressu DC)
2. Teemu Harju / Joonas Laine (Kukon Tikka)
3-4. Veijo Viinikka / Uki Takkinen (Keski-Suomi Darts) ja Markus Sarajärvi / Risto Ollakka (Kempele DC)

SM NP KRI (14 paria):
Kokonaistulokset täältä!
1. Elina Alponen / Lottanoora Heinäharju (Hot Rod DC)
2. Sari Nikula / Tarja Salminen (Himanka DC)
3-4. Janika Englund / Satu Juhola (Kukon Tikka) ja Marika Keskinarkaus / Anne Kreivi (Arctic Circle DC)

Viikkopistefinaali (42 heittäjää):
Kokonaistulokset täältä!
1 Ville Petäjämäki (Samuli Blues) Finaalin tikkamäärät: 17,18,24
2 Sami Blomqvist (Hot Rod DC)
3-4 Marko Kantele (Samuli Blues) ja Jyri Ussa (Kotka DC)


TOUKO
26
Nordic Cup
Malmö

TOUKO
28
PoolBar Open, Singeli...
PoolBar, Kauppakuja 3...
>> Kilpailuilmoitus

TOUKO
28
Sandels Darts Open
Joku Paikallinen Pubi...
>> Kilpailuilmoitus

TOUKO
28
Aimon muistokisa
Rav. Melbourne, Kaupp...
>> Kilpailuilmoitus

KESÄ
03
PDC Nordic & Baltic
Tallukka, Vääksy
>> Kilpailuilmoitus

KESÄ
04
Kannelin parit
Ravintola Kannel Krou...
>> Kilpailuilmoitus

KESÄ
10
Degeri Cup
Seurahuone, Kuningatt...
>> Kilpailuilmoitus

KESÄ
11
EDU eDarts EM- ja ran...

>> Kilpailuilmoitus

KESÄ
18
EP:n Kesäkisa/+Perhep...


KESÄ
18
Loma Open
Kasibaari, Koivukatu...